BIRDS LOVE SEEDS...
WE LOVE COOKIES
We use cookies to make your visit to our website as smooth as possible. From remembering your preferences to showing you the right nest box.
Necessary cookies and privacy-friendly analytical cookies help us ensure that the CJ Wildlife webshop works reliably, securely and quickly, and allow us to measure its quality. These cookies are always enabled. If you choose Accept all, we will also use analytical, marketing and personalisation cookies. In doing so, we process personal data, such as your IP address/cookie ID and your click and browsing behaviour, and we may share this data with selected 10 partners (see partner list). You can change your consent at any time in our Cookie Policy, which you can also access via the ‘Cookies’ link at the bottom of the page. More information: Cookie Policy and Privacy Policy.
Your basket
The attractive design of this bat box is suitable for crevice roosting bats and has a rough interior to provide lots of grip. Bats need to increase their body temperature before flight so prefer warm roosting spots, which is why many of our bat boxes have a black exterior to absorb heat from the sun. WoodStone isn’t just strong, it also has good thermal insulation, reducing temperature fluctuations inside the box and helping to make this an ideal roost site.
The Beaumaris Bat Box is made from 100% WoodStone which is incredibly durable so this product has a 10 year warranty.
Approx. weight: 9kg
| Sku | 910210120 |
|---|---|
| Brand | CJ Wildlife |
| Width | 474 mm |
| Height | 142 mm |
| Length | 525 mm |
| Weight | 8.883 kg |
| Suitable Wildlife | Bat |
| Colour | Black |
| Material | Wood (FSC® 100%), Woodstone |
| Cookiename | Type | Expires | Description |
|---|