BIRDS LOVE SEEDS...
WE LOVE COOKIES
We use cookies to make your visit to our website as smooth as possible. From remembering your preferences to showing you the right nest box.
Necessary cookies and privacy-friendly analytical cookies help us ensure that the CJ Wildlife webshop works reliably, securely and quickly, and allow us to measure its quality. These cookies are always enabled. If you choose Accept all, we will also use analytical, marketing and personalisation cookies. In doing so, we process personal data, such as your IP address/cookie ID and your click and browsing behaviour, and we may share this data with selected 10 partners (see partner list). You can change your consent at any time in our Cookie Policy, which you can also access via the ‘Cookies’ link at the bottom of the page. More information: Cookie Policy and Privacy Policy.
Your basket
Presented in an accessible, easy-to-use format, this is an ideal guide for both beginners and more experienced enthusiasts.
It includes more than 600 superb illustrations of all the life stages of each species, together with beautiful artworks of the butterflies in their natural settings and pertinent species information, distribution maps and life history charts. The second edition features a new, illustrated 'at-a-glance' identification guide, updated distribution maps and species accounts, and new spreads and artwork for the Cryptic Wood White and Scarce Tortoiseshell.
| Sku | 9781472967176 |
|---|---|
| Brand | CJ Wildlife |
| Width | 116 mm |
| Height | 190 mm |
| Length | 14 mm |
| Weight | 0.241 kg |
| Author | Richard Lewington |
| Published | 2019 |
| Page Count | 160 |
| Format | Paperback |
| Language | English |
| Page Count | 160 |
| Author | Richard Lewington |
| ISBN | 9781472967176 |
| Cookiename | Type | Expires | Description |
|---|