BIRDS LOVE SEEDS...
WE LOVE COOKIES
We use cookies to make your visit to our website as smooth as possible. From remembering your preferences to showing you the right nest box.
Necessary cookies and privacy-friendly analytical cookies help us ensure that the CJ Wildlife webshop works reliably, securely and quickly, and allow us to measure its quality. These cookies are always enabled. If you choose Accept all, we will also use analytical, marketing and personalisation cookies. In doing so, we process personal data, such as your IP address/cookie ID and your click and browsing behaviour, and we may share this data with selected 10 partners (see partner list). You can change your consent at any time in our Cookie Policy, which you can also access via the ‘Cookies’ link at the bottom of the page. More information: Cookie Policy and Privacy Policy.
Your basket
Dried Calcium worms and Calci worms are the nutrient-rich larvae of the black soldier fly (Hermetia illucens), making them an excellent natural food source for garden birds. These dried larvae are high in protein, energy-rich fats, and essential amino acids, but their standout feature is their exceptionally high calcium content which is 20 to 40 times more than mealworms.
A perfect choice for supporting strong bones, egg production, and overall bird health, calcium worms can be fed on their own or mixed with other bird foods. Ideal for use on bird tables, ground feeding, or in feeders, they attract a wide range of wild birds and provide a vital nutrient boost, especially during breeding and nesting seasons.
| Sku | 102930119 |
|---|---|
| Brand | CJ Wildlife |
| Width | 295 mm |
| Height | 240 mm |
| Length | 30 mm |
| Weight | 1 kg |
| Calories (per 100g) | 522 |
| Key Ingredients | Calcium Worms |
| Analytic ingredients | Moisture 3.12%, Crude Protein 34.23%, Crude Fat 41.72%, Crude Fibre 6.41%, Crude Ash 12%, Carbohydrates 2.52% |
| Suitable for | Bird Tables, Dedicated feeder, Feeder Houses, Ground Feeding, Tube Feeders |
| Suitable Wildlife | Bird |
| Suitable for | Blue Tit, Great Tit, Coal Tit, Crested Tit, Long-tailed Tit, House Sparrow, Tree Sparrow, Robin, Starling, Blackbird |
| Cookiename | Type | Expires | Description |
|---|