BIRDS LOVE SEEDS...
WE LOVE COOKIES
We use cookies to make your visit to our website as smooth as possible. From remembering your preferences to showing you the right nest box.
Necessary cookies and privacy-friendly analytical cookies help us ensure that the CJ Wildlife webshop works reliably, securely and quickly, and allow us to measure its quality. These cookies are always enabled. If you choose Accept all, we will also use analytical, marketing and personalisation cookies. In doing so, we process personal data, such as your IP address/cookie ID and your click and browsing behaviour, and we may share this data with selected 10 partners (see partner list). You can change your consent at any time in our Cookie Policy, which you can also access via the ‘Cookies’ link at the bottom of the page. More information: Cookie Policy and Privacy Policy.
Your basket
The Canberra is a stylish and practical way to offer fat balls to your garden birds. Designed to hold one fat ball, this sturdy metal feeder ensures your birds can feed safely without the risks posed by plastic nets, which can cause injuries to beaks and legs.
With its sleek teardrop design, the Canberra adds a cheerful splash of colour to any garden. It’s easy to fill, hang, and clean, making feeding time simple and hassle-free. Built from durable metal, it will withstand the elements for season after season of use.
Bring charm and practicality to your bird feeding with the Canberra Metal Fat Ball Feeder.
| Sku | 351450119 |
|---|---|
| Brand | CJ Wildlife |
| Width | 100 mm |
| Height | 190 mm |
| Length | 75 mm |
| Weight | 0.14 kg |
| Suitable Wildlife | Bird |
| Colour | Green |
| Material | Metal |
| Cookiename | Type | Expires | Description |
|---|