BIRDS LOVE SEEDS...
WE LOVE COOKIES
We use cookies to make your visit to our website as smooth as possible. From remembering your preferences to showing you the right nest box.
Necessary cookies and privacy-friendly analytical cookies help us ensure that the CJ Wildlife webshop works reliably, securely and quickly, and allow us to measure its quality. These cookies are always enabled. If you choose Accept all, we will also use analytical, marketing and personalisation cookies. In doing so, we process personal data, such as your IP address/cookie ID and your click and browsing behaviour, and we may share this data with selected 10 partners (see partner list). You can change your consent at any time in our Cookie Policy, which you can also access via the ‘Cookies’ link at the bottom of the page. More information: Cookie Policy and Privacy Policy.
Your basket
Provide garden birds with a complete and energy-rich diet on a daily basis. These peanuts are a natural source of fats and proteins and can be fed (from a mesh-feeder) all year round.
The peanuts are soft, rich in oils and selected for quality. They have been extensively tested for aflatoxin (toxins), and contain the lowest measurable values (nil-detectable). This way you can be sure that you are offering safe and responsible bird food.
This mix of whole and chopped peanuts is not only economical, but also practical. Many birds prefer smaller pieces – they are easier to eat and can be used immediately as a food source, especially for young or smaller birds. Why pay more for just whole peanuts, when this mix offers everything, birds need?
| Sku | 104710145 |
|---|---|
| Brand | Gifts4Nature |
| Width | 290 mm |
| Height | 460 mm |
| Length | 90 mm |
| Weight | 5 kg |
| Calories (per 100g) | 570 |
| Key Ingredients | Peanuts |
| Analytic ingredients | Crude Protein 26.5%, Crude Fat 45%, Crude Fibre 9%, Carbohydrates 18% |
| Suitable for | Dedicated feeder |
| Suitable Wildlife | Bird |
| Cookiename | Type | Expires | Description |
|---|