BIRDS LOVE SEEDS...
WE LOVE COOKIES
We use cookies to make your visit to our website as smooth as possible. From remembering your preferences to showing you the right nest box.
Necessary cookies and privacy-friendly analytical cookies help us ensure that the CJ Wildlife webshop works reliably, securely and quickly, and allow us to measure its quality. These cookies are always enabled. If you choose Accept all, we will also use analytical, marketing and personalisation cookies. In doing so, we process personal data, such as your IP address/cookie ID and your click and browsing behaviour, and we may share this data with selected 10 partners (see partner list). You can change your consent at any time in our Cookie Policy, which you can also access via the ‘Cookies’ link at the bottom of the page. More information: Cookie Policy and Privacy Policy.
Your basket
This attractive wooden seed hopper consists of 2 sections so you can feed different seed mixes within the same feeder, helping to attract more species of birds to your garden.
Seeds and seed mixes will appeal to a wide variety of garden bird species. The wider variety of seeds on offer, the greater number of species you will attract.
To clean or refill this feeder simply lift the lid.
| Sku | 930200119 |
|---|---|
| Brand | CJ Wildlife |
| Width | 382 mm |
| Height | 294 mm |
| Length | 262 mm |
| Weight | 2.632 kg |
| Suitable Wildlife | Bird |
| Suitable for | Blue Tit, Great Tit, Crested Tit, Long-tailed Tit, House Sparrow, Tree Sparrow, Robin, Chaffinch, Greenfinch, Goldfinch, Starling, Siskin, Nuthatch |
| Colour | Brown |
| Material | Wood (FSC® 100%) |
| Cookiename | Type | Expires | Description |
|---|