BIRDS LOVE SEEDS...
WE LOVE COOKIES
We use cookies to make your visit to our website as smooth as possible. From remembering your preferences to showing you the right nest box.
Necessary cookies and privacy-friendly analytical cookies help us ensure that the CJ Wildlife webshop works reliably, securely and quickly, and allow us to measure its quality. These cookies are always enabled. If you choose Accept all, we will also use analytical, marketing and personalisation cookies. In doing so, we process personal data, such as your IP address/cookie ID and your click and browsing behaviour, and we may share this data with selected 10 partners (see partner list). You can change your consent at any time in our Cookie Policy, which you can also access via the ‘Cookies’ link at the bottom of the page. More information: Cookie Policy and Privacy Policy.
Your basket
If you are lucky enough to live in an area populated by Red Squirrels, our new Red Squirrel House is a great way to support this endangered species. Did you know, a natural squirrel nest is called a drey and they are usually built out of twigs, leaves and grass. However the decline in available habitats is having an impact on this vulnerable species.
This plywood house has been designed with a wide hole so squirrels can take their young into the house easily and safely. The platform around the middle of the house allows easier access for squirrels, especially juveniles who will use this to help them come and go from the house with ease. The house is best situated in a tree, 3-4 metres high.
You can also help your local squirrels with their own dedicated feeder and squirrel food. Browse our Squirrel range here for inspiration.
Approx. weight: 7kg
| Sku | 901370119 |
|---|---|
| Brand | CJ Wildlife |
| Width | 406 mm |
| Height | 462 mm |
| Length | 405 mm |
| Weight | 6.527 kg |
| Suitable Wildlife | Squirrel |
| Colour | Green |
| Material | Wood (FSC® 100%) |
| Cookiename | Type | Expires | Description |
|---|