BIRDS LOVE SEEDS...
WE LOVE COOKIES
We use cookies to make your visit to our website as smooth as possible. From remembering your preferences to showing you the right nest box.
Necessary cookies and privacy-friendly analytical cookies help us ensure that the CJ Wildlife webshop works reliably, securely and quickly, and allow us to measure its quality. These cookies are always enabled. If you choose Accept all, we will also use analytical, marketing and personalisation cookies. In doing so, we process personal data, such as your IP address/cookie ID and your click and browsing behaviour, and we may share this data with selected 10 partners (see partner list). You can change your consent at any time in our Cookie Policy, which you can also access via the ‘Cookies’ link at the bottom of the page. More information: Cookie Policy and Privacy Policy.
Your basket
This beautifully designed insect hotel is ideal as a shelter for insects. Solitary bees, among other things, like to use an insect hotel. After collecting enough pollen into the bamboo tubes they will then lay their eggs and cover with more pollen. When the eggs hatch, the pollen forms food for the young bee and works its way out to fly out.
Bees, as pollinators of plants, are essential for our food supply. Help the bees by hanging this insect hotel. Give it a sunny spot, preferably close to many flowering plants. Check out our website for our extensive collection of plants that attract bees.
Bring more animals and wildlife into your garden, with an insect hotel.
Material: spruce wood and bamboo
| Sku | 921250119 |
|---|---|
| Brand | CJ Wildlife |
| Width | 135 mm |
| Height | 255 mm |
| Length | 125 mm |
| Weight | 0.941 kg |
| Suitable Wildlife | Bee, Insect, Ladybird |
| Colour | Brown |
| Material | Wood (FSC® 100%) |
| Cookiename | Type | Expires | Description |
|---|