BIRDS LOVE SEEDS...
WE LOVE COOKIES
We use cookies to make your visit to our website as smooth as possible. From remembering your preferences to showing you the right nest box.
Necessary cookies and privacy-friendly analytical cookies help us ensure that the CJ Wildlife webshop works reliably, securely and quickly, and allow us to measure its quality. These cookies are always enabled. If you choose Accept all, we will also use analytical, marketing and personalisation cookies. In doing so, we process personal data, such as your IP address/cookie ID and your click and browsing behaviour, and we may share this data with selected 10 partners (see partner list). You can change your consent at any time in our Cookie Policy, which you can also access via the ‘Cookies’ link at the bottom of the page. More information: Cookie Policy and Privacy Policy.
Your basket
Can you feed muesli to birds? Yes, you can! Give your garden birds the perfect start to their day with this nutritious Muesli with Mealworms for birds. Specially formulated with soft, easy-to-eat ingredients, this bird seed mix is particularly loved by ground-feeding birds such as Robins, Blackbirds and Wrens.
Packed with energy-rich components, including dried mealworms for added protein, this muesli is ideal for year-round feeding. All seeds are either peeled or processed to reduce the risk of germination, helping you keep your feeding area clean and tidy.
A touch of vegetable oil is added to boost calorie content, making it especially valuable during colder months or busy nesting periods.
| Sku | 140450120 |
|---|---|
| Brand | CJ Wildlife |
| Width | 289 mm |
| Height | 356 mm |
| Length | 72 mm |
| Weight | 2.5 kg |
| Calories (per 100g) | 421 |
| Key Ingredients | Oats, Oatmeal, Peanuts, Dried Mealworms, Raisins, Rapeseed Oil |
| Analytic ingredients | Moisture 9.8%, Crude Protein 15.5%, Crude Fat 15%, Crude Fibre 1.58%, Crude Ash 1.87%, Carbohydrates 56.11% |
| Suitable for | Bird Tables, Feeder Houses, Ground Feeding |
| Suitable Wildlife | Bird |
| Suitable for | Blue Tit, Great Tit, Crested Tit, Long-tailed Tit, House Sparrow, Tree Sparrow, Robin, Chaffinch, Greenfinch, Song Thrush, Goldfinch, Starling, Siskin, Blackbird, Nuthatch |
| Pet Warning | Yes |
| Cookiename | Type | Expires | Description |
|---|