BIRDS LOVE SEEDS...
WE LOVE COOKIES
We use cookies to make your visit to our website as smooth as possible. From remembering your preferences to showing you the right nest box.
Necessary cookies and privacy-friendly analytical cookies help us ensure that the CJ Wildlife webshop works reliably, securely and quickly, and allow us to measure its quality. These cookies are always enabled. If you choose Accept all, we will also use analytical, marketing and personalisation cookies. In doing so, we process personal data, such as your IP address/cookie ID and your click and browsing behaviour, and we may share this data with selected 10 partners (see partner list). You can change your consent at any time in our Cookie Policy, which you can also access via the ‘Cookies’ link at the bottom of the page. More information: Cookie Policy and Privacy Policy.
Your basket
Just like our Ultimate Fat Balls, our Mealworm variety provides energy-rich fat as well as protein-rich dried mealworms. Mealworms, whether dried or live, are a favourite with most garden birds all-year-round and are sure to be a hit in any garden.
Our Ultimate Fat Balls with Mealworms are called just that for a reason – they are packed with calories and contain only the best quality ingredients making them an energy treat that your birds will love
Fat Balls are versatile, choose from one of our specially made feeders or chop up and feed from a bird table or on the ground. Our fat balls are not supplied in nets as these can be harmful to birds and other wildlife.
Each Fat Ball weight approx. 80g.
| Sku | 100020119 |
|---|---|
| Brand | CJ Wildlife |
| Width | 285 mm |
| Height | 205 mm |
| Length | 200 mm |
| Weight | 4 kg |
| Calories (per 100g) | 521 |
| Key Ingredients | Cereals, Nuts, Seeds, Fats & Oils, Insects (Mealworms 4%) |
| Analytic ingredients | Crude Protein 15.1%, Crude Fat 39.5%, Crude Fibre 9%, Crude Ash 2%, Carbohydrates 27% |
| Suitable for | Bird Tables, Dedicated feeder |
| Suitable Wildlife | Bird |
| Cookiename | Type | Expires | Description |
|---|