BIRDS LOVE SEEDS...
WE LOVE COOKIES
We use cookies to make your visit to our website as smooth as possible. From remembering your preferences to showing you the right nest box.
Necessary cookies and privacy-friendly analytical cookies help us ensure that the CJ Wildlife webshop works reliably, securely and quickly, and allow us to measure its quality. These cookies are always enabled. If you choose Accept all, we will also use analytical, marketing and personalisation cookies. In doing so, we process personal data, such as your IP address/cookie ID and your click and browsing behaviour, and we may share this data with selected 10 partners (see partner list). You can change your consent at any time in our Cookie Policy, which you can also access via the ‘Cookies’ link at the bottom of the page. More information: Cookie Policy and Privacy Policy.
Your basket
The Brussels Peanut Feeder Guardian Pack consists of a wire mesh peanut feeder and a protective guardian cage. The modern black metal design will integrate well in any garden.
The protective guardian cage ensures that smaller birds can feed peacefully without being driven away by larger and often more aggressive birds and it also restricts access by squirrels.
If you wish to feed larger birds, then why not try a separate feeding area in another spot in the garden with one of our feeders without a protective guardian cage.
The protective cage and the integral peanut feeder are are easy to disassemble, without the need for tools. Simply unscrew the lid and remove the central mesh feeder for instant easy cleaning with our CJ Wildlife cleaning brushes.
| Sku | 351600119 |
|---|---|
| Brand | CJ Wildlife |
| Width | 235 mm |
| Height | 300 mm |
| Length | 235 mm |
| Weight | 0.89 kg |
| Suitable Wildlife | Bird |
| Suitable for | Blue Tit, Great Tit, Coal Tit, Crested Tit, House Sparrow, Tree Sparrow, Robin, Chaffinch, Greenfinch, Siskin |
| Colour | Black |
| Material | Plastic, Powder-Coated Metal, Metal |
| Cookiename | Type | Expires | Description |
|---|