BIRDS LOVE SEEDS...
WE LOVE COOKIES
We use cookies to make your visit to our website as smooth as possible. From remembering your preferences to showing you the right nest box.
Necessary cookies and privacy-friendly analytical cookies help us ensure that the CJ Wildlife webshop works reliably, securely and quickly, and allow us to measure its quality. These cookies are always enabled. If you choose Accept all, we will also use analytical, marketing and personalisation cookies. In doing so, we process personal data, such as your IP address/cookie ID and your click and browsing behaviour, and we may share this data with selected (10) partners (see partner list). You can change your consent at any time in our Cookie Policy, which you can also access via the ‘Cookies’ link at the bottom of the page. More information: Cookie Policy and Privacy Policy.
Your basket
The low entrance allows the bats easy access and is suitable for the brown long-eared bat, the greater mouse-eared bat and the common pipistrelle.
There are seventeen species of bat in the UK, six of which are known to use bat boxes, and they often live in close proximity to humans, using gardens as an important source of food, water and shelter. However, populations have declined significantly during the past century as many natural roosting and feeding sites have been destroyed.
You can help to support these small, intriguing creatures by providing a roosting site. Because they need different roosting conditions at different times of the year, bats will often move around on a regular basis to suit their needs.
Approx. weight: 2kg
| Sku | 914860119 |
|---|---|
| Brand | CJ Wildlife |
| Width | 440 mm |
| Height | 102 mm |
| Length | 307 mm |
| Weight | 2.033 kg |
| Suitable Wildlife | Bat |
| Colour | Black |
| Material | Wood (FSC® 100%) |
| Cookiename | Type | Expires | Description |
|---|