BIRDS LOVE SEEDS...
WE LOVE COOKIES
We use cookies to make your visit to our website as smooth as possible. From remembering your preferences to showing you the right nest box.
Necessary cookies and privacy-friendly analytical cookies help us ensure that the CJ Wildlife webshop works reliably, securely and quickly, and allow us to measure its quality. These cookies are always enabled. If you choose Accept all, we will also use analytical, marketing and personalisation cookies. In doing so, we process personal data, such as your IP address/cookie ID and your click and browsing behaviour, and we may share this data with selected 10 partners (see partner list). You can change your consent at any time in our Cookie Policy, which you can also access via the ‘Cookies’ link at the bottom of the page. More information: Cookie Policy and Privacy Policy.
Your basket
Provide a safe refuge for frogs and toads with this robust shelter made from a mix of wood and concrete. It's likely to be used throughout the year, but will be especially valuable as a winter hibernation site. Frogs and toads are declining and as they eat lots of bugs, slugs and snails, they're definitely worth helping!
| Sku | 910170119 |
|---|---|
| Brand | CJ Wildlife |
| Width | 350 mm |
| Height | 70 mm |
| Length | 310 mm |
| Weight | 3.13 kg |
| Suitable Wildlife | Frog, Toad |
| Colour | Green |
| Material | Wood (FSC® 100%), Woodstone |
| Cookiename | Type | Expires | Description |
|---|