BIRDS LOVE SEEDS...
WE LOVE COOKIES
We use cookies to make your visit to our website as smooth as possible. From remembering your preferences to showing you the right nest box.
Necessary cookies and privacy-friendly analytical cookies help us ensure that the CJ Wildlife webshop works reliably, securely and quickly, and allow us to measure its quality. These cookies are always enabled. If you choose Accept all, we will also use analytical, marketing and personalisation cookies. In doing so, we process personal data, such as your IP address/cookie ID and your click and browsing behaviour, and we may share this data with selected 10 partners (see partner list). You can change your consent at any time in our Cookie Policy, which you can also access via the ‘Cookies’ link at the bottom of the page. More information: Cookie Policy and Privacy Policy.
Your basket
Help protect the birds feeding in your garden with this sturdy Ground Feeder Guardian Cage. Made from powder-coated mild steel, it’s supplied with plastic clips for easy assembly and features a hinged top for simple refilling and cleaning.
Designed to prevent access from cats and larger birds such as pigeons and pheasants, the smaller mesh also makes it more difficult for squirrels to reach the food, allowing your smaller garden birds to feed in peace.
Ideal for placing over a ground feeder tray or bird table, it offers safe and selective feeding for your favourite garden visitors.
Small mesh hole size: 3cm x 7cm
Please note: feeder not included.
| Sku | 945000119 |
|---|---|
| Brand | CJ Wildlife |
| Width | 580 mm |
| Height | 370 mm |
| Length | 580 mm |
| Weight | 3.981 kg |
| Suitable Wildlife | Bird |
| Suitable for | House Sparrow, Great Tit, Blue Tit, Robin, Chaffinch, Greenfinch |
| Colour | Green |
| Material | Powder-Coated Metal, Metal |
| Cookiename | Type | Expires | Description |
|---|