BIRDS LOVE SEEDS...
WE LOVE COOKIES
We use cookies to make your visit to our website as smooth as possible. From remembering your preferences to showing you the right nest box.
Necessary cookies and privacy-friendly analytical cookies help us ensure that the CJ Wildlife webshop works reliably, securely and quickly, and allow us to measure its quality. These cookies are always enabled. If you choose Accept all, we will also use analytical, marketing and personalisation cookies. In doing so, we process personal data, such as your IP address/cookie ID and your click and browsing behaviour, and we may share this data with selected (10) partners (see partner list). You can change your consent at any time in our Cookie Policy, which you can also access via the ‘Cookies’ link at the bottom of the page. More information: Cookie Policy and Privacy Policy.
Your basket
The first guide to urban birding in the UK, from The Urban Birder himself, David Lindo. Urban birding is fast becoming ornithology’s new rock ’n’ roll.
Birds and birding have never been cooler—and urban birding is at the cutting edge. How to Be an Urban Birder is the world’s first guide to the art of urban birding—which is so easy and great fun! Here, urban birding pioneer David Lindo tells you everything you need to know about birds and birding in towns and cities in the UK.
- Includes a brief history of urban birding in the UK.
- Covers the best places to look for birds in towns and cities.
- Helps you get to know your urban birds. Gives useful tips on how to attract birds to your garden.
- Explains what gear you need and how to go about being an urban birder.
- Features hundreds of cool images and illustrations of birds in urban settings.
“Enjoy this book, and make sure you look up – deep inside all of us is an Urban Birder!” – Jamie Oliver
| Sku | 9780691179629 |
|---|---|
| Width | 152 mm |
| Height | 216 mm |
| Length | 13 mm |
| Weight | 1.05 kg |
| Author | David Lindo |
| Other Contributors | Jamie Oliver |
| Published | 2018 |
| Page Count | 232 |
| Format | Paperback |
| Language | English |
| Illustrations | Illustrations |
| Page Count | 232 |
| Author | David Lindo |
| Other Contributors | Jamie Oliver |
| ISBN | 9780691179629 |
| Cookiename | Type | Expires | Description |
|---|