BIRDS LOVE SEEDS...
WE LOVE COOKIES
We use cookies to make your visit to our website as smooth as possible. From remembering your preferences to showing you the right nest box.
Necessary cookies and privacy-friendly analytical cookies help us ensure that the CJ Wildlife webshop works reliably, securely and quickly, and allow us to measure its quality. These cookies are always enabled. If you choose Accept all, we will also use analytical, marketing and personalisation cookies. In doing so, we process personal data, such as your IP address/cookie ID and your click and browsing behaviour, and we may share this data with selected 10 partners (see partner list). You can change your consent at any time in our Cookie Policy, which you can also access via the ‘Cookies’ link at the bottom of the page. More information: Cookie Policy and Privacy Policy.
Your basket
The Joshua Peanut Butter Suet Bar is packed with energy-rich ingredients that your birds will love. Being high in calories, provide these to help your garden birds get through cold long nights, prepare for the breeding season or raise their young.
| Sku | 102460119 |
|---|---|
| Brand | CJ Wildlife |
| Width | 180 mm |
| Height | 70 mm |
| Length | 70 mm |
| Weight | 0.7 kg |
| Calories (per 100g) | 535 |
| Key Ingredients | Vegetable Oil, Cornmeal, Wheat, Mixed Seeds, Corn Pieces, Peanuts, Oil |
| Analytic ingredients | Moisture 6.6%, Crude Protein 9.4%, Crude Fat 34.1%, Crude Fibre 1.3%, Crude Ash 1% |
| Suitable for | Bird Tables, Dedicated feeder |
| Suitable Wildlife | Bird |
| Cookiename | Type | Expires | Description |
|---|