BIRDS LOVE SEEDS...
WE LOVE COOKIES
We use cookies to make your visit to our website as smooth as possible. From remembering your preferences to showing you the right nest box.
Necessary cookies and privacy-friendly analytical cookies help us ensure that the CJ Wildlife webshop works reliably, securely and quickly, and allow us to measure its quality. These cookies are always enabled. If you choose Accept all, we will also use analytical, marketing and personalisation cookies. In doing so, we process personal data, such as your IP address/cookie ID and your click and browsing behaviour, and we may share this data with selected 10 partners (see partner list). You can change your consent at any time in our Cookie Policy, which you can also access via the ‘Cookies’ link at the bottom of the page. More information: Cookie Policy and Privacy Policy.
Your basket
Feeding wild water birds is a joy for all ages, but it’s important to choose food that supports their health. Brambles Floating Swan & Duck Food is specially designed to provide swans, ducks, geese and other waterfowl with all the essential nutrients they need – and none of the problems caused by feeding bread.
While many people feed bread to ducks and swans, it’s widely recognised as unsuitable for waterfowl. Bread is low in nutrients, can cause health issues, and pollutes water, attracting pests. Brambles Swan & Duck Food offers a safe, nutritious alternative that keeps birds healthy and waterways clean.
Simply sprinkle a small handful of Brambles Floating Swan & Duck Food onto the water and enjoy watching swans, ducks, and other water birds feed naturally at the surface.
| Sku | 200060111 |
|---|---|
| Width | 190 mm |
| Height | 360 mm |
| Length | 110 mm |
| Weight | 1.75 kg |
| Key Ingredients | Wheat, Wheat Middlings, Peas, Rice, Soya, Linseed, Fish Meal, Rapeseed Oil |
| Analytic ingredients | Crude Protein 16%, Crude Fat 5.5%, Crude Fibre 4%, Crude Ash 4% |
| Suitable for | Ground Feeding |
| Suitable Wildlife | Bird |
| Suitable for | Duck, Swan |
| Pet Warning | No |
| Cookiename | Type | Expires | Description |
|---|