BIRDS LOVE SEEDS...
WE LOVE COOKIES
We use cookies to make your visit to our website as smooth as possible. From remembering your preferences to showing you the right nest box.
Necessary cookies and privacy-friendly analytical cookies help us ensure that the CJ Wildlife webshop works reliably, securely and quickly, and allow us to measure its quality. These cookies are always enabled. If you choose Accept all, we will also use analytical, marketing and personalisation cookies. In doing so, we process personal data, such as your IP address/cookie ID and your click and browsing behaviour, and we may share this data with selected (10) partners (see partner list). You can change your consent at any time in our Cookie Policy, which you can also access via the ‘Cookies’ link at the bottom of the page. More information: Cookie Policy and Privacy Policy.
Your basket
This seed feeder is an attractive alternative to a traditional tube feeder and has an easy to lift lid for refilling and will keep food fresher for longer.
Simply lift the lid, fill with your seeds or seed mix and the food will flow through the hopper into two feeding platforms on either side of the feeder.
The perspex sides will help to keep the food dry and fresh, and as the birds eat the food from the table, more will flow from the hopper.
Seeds and seed mixes will appeal to a wide variety of garden bird species. The wider variety of seeds on offer, the greater number of species you will attract.
| Sku | 930180119 |
|---|---|
| Brand | CJ Wildlife |
| Width | 200 mm |
| Height | 235 mm |
| Length | 270 mm |
| Weight | 1.37 kg |
| Suitable Wildlife | Bird |
| Suitable for | Blue Tit, Great Tit, Crested Tit, Long-tailed Tit, House Sparrow, Tree Sparrow, Robin, Chaffinch, Greenfinch, Goldfinch, Starling, Siskin, Nuthatch |
| Colour | Brown |
| Material | Wood (FSC® 100%), Plastic |
| Cookiename | Type | Expires | Description |
|---|