BIRDS LOVE SEEDS...
WE LOVE COOKIES
We use cookies to make your visit to our website as smooth as possible. From remembering your preferences to showing you the right nest box.
Necessary cookies and privacy-friendly analytical cookies help us ensure that the CJ Wildlife webshop works reliably, securely and quickly, and allow us to measure its quality. These cookies are always enabled. If you choose Accept all, we will also use analytical, marketing and personalisation cookies. In doing so, we process personal data, such as your IP address/cookie ID and your click and browsing behaviour, and we may share this data with selected 10 partners (see partner list). You can change your consent at any time in our Cookie Policy, which you can also access via the ‘Cookies’ link at the bottom of the page. More information: Cookie Policy and Privacy Policy.
Your basket
Welcome more garden birds into your garden with this charming cabin-style nest box. Compact, easy to hang, and full of rustic character, it’s the perfect way to give local birds a safe, snug place to call home and to bring a little extra life to your outdoor space.
With its classic pitched roof and wooden panel design, this nest box looks right at home in any garden. The metal ring around the entrance hole offers extra protection from curious predators, while the choice of four attractive colours lets you match it to your garden style.
Affordable, practical, and wildlife-friendly, it’s a small change that makes a big difference for nature.
Helping wildlife doesn’t have to be complicated, it just starts with one little box.
| Sku | 900090145 |
|---|---|
| Brand | Gifts4Nature |
| Width | 150 mm |
| Height | 220 mm |
| Length | 120 mm |
| Weight | 0.355 kg |
| Suitable Wildlife | Bird |
| Suitable for | Great Tit, House Sparrow, Nuthatch, Pied Flycatcher |
| Colour | Yellow |
| Material | Wood (FSC® 100%) |
| Hole Size | 32mm |
| Cookiename | Type | Expires | Description |
|---|