BIRDS LOVE SEEDS...
WE LOVE COOKIES
We use cookies to make your visit to our website as smooth as possible. From remembering your preferences to showing you the right nest box.
Necessary cookies and privacy-friendly analytical cookies help us ensure that the CJ Wildlife webshop works reliably, securely and quickly, and allow us to measure its quality. These cookies are always enabled. If you choose Accept all, we will also use analytical, marketing and personalisation cookies. In doing so, we process personal data, such as your IP address/cookie ID and your click and browsing behaviour, and we may share this data with selected 10 partners (see partner list). You can change your consent at any time in our Cookie Policy, which you can also access via the ‘Cookies’ link at the bottom of the page. More information: Cookie Policy and Privacy Policy.
Your basket
House Martins are the birds with white rumps that build mud nests on the eaves of buildings often in colonies averaging five nests. They will readily use artificial nests and this may encourage other birds to nest nearby.
These nests should be sited underneath the eaves of your house or outbuildings.
| Sku | 900520119 |
|---|---|
| Brand | CJ Wildlife |
| Width | 193 mm |
| Height | 130 mm |
| Length | 160 mm |
| Weight | 1.08 kg |
| Suitable Wildlife | Bird |
| Suitable for | House Martin |
| Colour | Grey |
| Material | Wood (FSC® 100%), Woodstone |
| Cookiename | Type | Expires | Description |
|---|