BIRDS LOVE SEEDS...
WE LOVE COOKIES
We use cookies to make your visit to our website as smooth as possible. From remembering your preferences to showing you the right nest box.
Necessary cookies and privacy-friendly analytical cookies help us ensure that the CJ Wildlife webshop works reliably, securely and quickly, and allow us to measure its quality. These cookies are always enabled. If you choose Accept all, we will also use analytical, marketing and personalisation cookies. In doing so, we process personal data, such as your IP address/cookie ID and your click and browsing behaviour, and we may share this data with selected (10) partners (see partner list). You can change your consent at any time in our Cookie Policy, which you can also access via the ‘Cookies’ link at the bottom of the page. More information: Cookie Policy and Privacy Policy.
Your basket
Enter your email address to be notified:
The Nala Nest Box Kit includes everything you need to build your own nest box, creating a safe space for generations of garden birds. The kit contains pre-cut wooden sections, all necessary screws, nails, washers, a hanger, and clear instructions.
This nest box features a 28mm entrance hole, making it suitable for birds such as Great Tits, Tree Sparrows, and Pied Flycatchers.
There is a shortage of natural nesting sites, which is considered a major factor in the decline of some of our once-common garden birds. By putting up nest boxes like this one, designed to mimic natural nesting preferences, you can help support bird populations and encourage them to breed near your home.
| Sku | 904700119 |
|---|---|
| Brand | CJ Wildlife |
| Width | 253 mm |
| Height | 184 mm |
| Length | 85 mm |
| Weight | 1.12 kg |
| Suitable Wildlife | Bird |
| Suitable for | Blue Tit, Coal Tit, Crested Tit, Marsh Tit, Willow Tit, Tree Sparrow |
| Colour | Brown |
| Material | Wood (FSC® 100%) |
| Hole Size | 28mm |
| Cookiename | Type | Expires | Description |
|---|