BIRDS LOVE SEEDS...
WE LOVE COOKIES
We use cookies to make your visit to our website as smooth as possible. From remembering your preferences to showing you the right nest box.
Necessary cookies and privacy-friendly analytical cookies help us ensure that the CJ Wildlife webshop works reliably, securely and quickly, and allow us to measure its quality. These cookies are always enabled. If you choose Accept all, we will also use analytical, marketing and personalisation cookies. In doing so, we process personal data, such as your IP address/cookie ID and your click and browsing behaviour, and we may share this data with selected 10 partners (see partner list). You can change your consent at any time in our Cookie Policy, which you can also access via the ‘Cookies’ link at the bottom of the page. More information: Cookie Policy and Privacy Policy.
Your basket
Birds need water sources not only to drink from but to also bathe in to keep their plumage in top condition; essential for good insulation on cold nights.
The Licony Bird Bath is made from smooth concrete which gives the bowl a beautiful modern appearance. Shaped like a shallow tear drop, the dish also features two decorative birds.
The concrete material means the Licony is hard wearing, making this an ideal water dish that your garden birds can use all year round, however it is advisable not to leave out in periods of prolonged frosts.
| Sku | 935820119 |
|---|---|
| Brand | CJ Wildlife |
| Width | 240 mm |
| Height | 272 mm |
| Length | 100 mm |
| Weight | 1.102 kg |
| Suitable Wildlife | Bird |
| Colour | Graphite-Grey, Grey |
| Cookiename | Type | Expires | Description |
|---|