BIRDS LOVE SEEDS...
WE LOVE COOKIES
We use cookies to make your visit to our website as smooth as possible. From remembering your preferences to showing you the right nest box.
Necessary cookies and privacy-friendly analytical cookies help us ensure that the CJ Wildlife webshop works reliably, securely and quickly, and allow us to measure its quality. These cookies are always enabled. If you choose Accept all, we will also use analytical, marketing and personalisation cookies. In doing so, we process personal data, such as your IP address/cookie ID and your click and browsing behaviour, and we may share this data with selected 10 partners (see partner list). You can change your consent at any time in our Cookie Policy, which you can also access via the ‘Cookies’ link at the bottom of the page. More information: Cookie Policy and Privacy Policy.
Your basket
The National Trust Hexagon Insect House will make a great addition to any garden, balcony or outdoor area. It is beautfully designed and will offer shelter to a variety of insects that can be beneficial to your garden, for example Solitary bees (a non-stinging species) like to use the holes to lay their eggs in.
Insects are integral to achieving a balanced ecosystem in your garden. Species such as ladybirds and lacewings will help to control aphids, and bees deliver an essential pollination service. You can encourage a wide range of beneficial insects into your garden by providing nesting sites and refuges.
Simply place the National Trust Hexagon Insect House in a sheltered spot, preferably between vegetation, or hang on a nail no higher than 2 metres from the ground.
We recommend pairing this Insect House with the National Trust Apex Insect House to create the ultimate haven for insects.
| Sku | 921040121 |
|---|---|
| Brand | National Trust |
| Width | 185 mm |
| Height | 160 mm |
| Length | 98 mm |
| Weight | 0.86 kg |
| Suitable Wildlife | Bee, Insect, Ladybird |
| Colour | Brown |
| Material | Wood (FSC® 100%) |
| Cookiename | Type | Expires | Description |
|---|