BIRDS LOVE SEEDS...
WE LOVE COOKIES
We use cookies to make your visit to our website as smooth as possible. From remembering your preferences to showing you the right nest box.
Necessary cookies and privacy-friendly analytical cookies help us ensure that the CJ Wildlife webshop works reliably, securely and quickly, and allow us to measure its quality. These cookies are always enabled. If you choose Accept all, we will also use analytical, marketing and personalisation cookies. In doing so, we process personal data, such as your IP address/cookie ID and your click and browsing behaviour, and we may share this data with selected 10 partners (see partner list). You can change your consent at any time in our Cookie Policy, which you can also access via the ‘Cookies’ link at the bottom of the page. More information: Cookie Policy and Privacy Policy.
Your basket
Constructed from a mix of concrete and wood fibres, WoodStone® nest boxes safeguard against attacks from predators including woodpeckers, cats and squirrels. The material insulates the nest which creates a more consistent internal temperature than an ordinary wooden box. This is especially important during the breeding season and ensures that young birds have a greater chance of survival.
We recommend using aluminium nails to hang due to the weight of the nest box and to limit any damage caused to trees.
Nest box weight approx. 3.5kg
Fixings/screws not included
| Sku | 905960121 |
|---|---|
| Brand | National Trust |
| Width | 150 mm |
| Height | 190 mm |
| Length | 140 mm |
| Weight | 2.905 kg |
| Suitable Wildlife | Bird |
| Suitable for | Robin, Wren, Blackbird, Song Thrush, European spotted flycatcher |
| Colour | Green |
| Material | Wood (FSC® 100%), Woodstone |
| Cookiename | Type | Expires | Description |
|---|