BIRDS LOVE SEEDS...
WE LOVE COOKIES
We use cookies to make your visit to our website as smooth as possible. From remembering your preferences to showing you the right nest box.
Necessary cookies and privacy-friendly analytical cookies help us ensure that the CJ Wildlife webshop works reliably, securely and quickly, and allow us to measure its quality. These cookies are always enabled. If you choose Accept all, we will also use analytical, marketing and personalisation cookies. In doing so, we process personal data, such as your IP address/cookie ID and your click and browsing behaviour, and we may share this data with selected 10 partners (see partner list). You can change your consent at any time in our Cookie Policy, which you can also access via the ‘Cookies’ link at the bottom of the page. More information: Cookie Policy and Privacy Policy.
Your basket
Although our bird food already meets the highest quality standards, our Organic No Mess Seed Mix is ideal for those who want to go a step further. Made using organically grown ingredients, no synthetic fertilisers or pesticides are used during cultivation, helping to provide a more natural source of nutrition for garden birds.
Organically grown seeds retain their natural goodness, giving birds a balanced mix of nutrients with every beakful. By choosing organic, you’re also making a positive choice for the environment, supporting more sustainable farming practices.
The seeds in this Organic No Mess mix are de-husked, creating less waste around feeders and helping birds feed more efficiently. With easy access to high-energy ingredients, birds can get the healthy energy boost they need, while your feeding area stays cleaner. Suitable for all feeder types.
| Sku | 110570119 |
|---|---|
| Brand | CJ Wildlife |
| Width | 300 mm |
| Height | 320 mm |
| Length | 65 mm |
| Weight | 2.5 kg |
| Calories (per 100g) | 492.71 |
| Key Ingredients | Organic Sunflower Seeds, Organic Maize, Organic Oats, Organic Oat Flakes |
| Analytic ingredients | Crude Protein 17.12%, Crude Fat 29.36%, Crude Fibre 5.24%, Crude Ash 2.68% |
| Suitable for | Bird Tables, Feeder Houses, Ground Feeding, Tube Feeders |
| Suitable Wildlife | Bird |
| Cookiename | Type | Expires | Description |
|---|