BIRDS LOVE SEEDS...
WE LOVE COOKIES
We use cookies to make your visit to our website as smooth as possible. From remembering your preferences to showing you the right nest box.
Necessary cookies and privacy-friendly analytical cookies help us ensure that the CJ Wildlife webshop works reliably, securely and quickly, and allow us to measure its quality. These cookies are always enabled. If you choose Accept all, we will also use analytical, marketing and personalisation cookies. In doing so, we process personal data, such as your IP address/cookie ID and your click and browsing behaviour, and we may share this data with selected 10 partners (see partner list). You can change your consent at any time in our Cookie Policy, which you can also access via the ‘Cookies’ link at the bottom of the page. More information: Cookie Policy and Privacy Policy.
Your basket
The added kibbled peanuts and sunflower hearts in this peanut butter blend increase the oil content, thus maximising the calorie content, making it a tasty and nutritious treat for your garden birds.
Peanuts are naturally high in calories and when blended into butter, make a tasty high energy treat. We haven't added any salt into our recipe, ensuring that this blend is nutritionally balanced and safe* for your garden birds.
The glass jar contains 330g of this tasty peanut butter blend.
Feed by removing the lid and placing the jar into one of our specialist feeders. Alternatively you can feed by sitting the jar securely on a bird table, or by smearing the peanut butter onto the trunk of a tree for more timid birds to find.
*Peanut butter intended for human consumption contains up to 100 times more salt than our specialist blend and should not be fed to garden birds or wildlife.
| Sku | 101770119 |
|---|---|
| Brand | CJ Wildlife |
| Width | 78 mm |
| Height | 100 mm |
| Length | 78 mm |
| Weight | 0.33 kg |
| Calories (per 100g) | 638 |
| Key Ingredients | Beef Tallow, Peanut Flour, Maize Flour, Sunflower Hearts |
| Analytic ingredients | Moisture 5.35%, Crude Protein 11.68%, Crude Fat 55.01%, Crude Fibre 1.14%, Crude Ash 1.13%, Carbohydrates 24% |
| Suitable for | Dedicated feeder |
| Suitable Wildlife | Bird |
| Cookiename | Type | Expires | Description |
|---|