BIRDS LOVE SEEDS...
WE LOVE COOKIES
We use cookies to make your visit to our website as smooth as possible. From remembering your preferences to showing you the right nest box.
Necessary cookies and privacy-friendly analytical cookies help us ensure that the CJ Wildlife webshop works reliably, securely and quickly, and allow us to measure its quality. These cookies are always enabled. If you choose Accept all, we will also use analytical, marketing and personalisation cookies. In doing so, we process personal data, such as your IP address/cookie ID and your click and browsing behaviour, and we may share this data with selected 10 partners (see partner list). You can change your consent at any time in our Cookie Policy, which you can also access via the ‘Cookies’ link at the bottom of the page. More information: Cookie Policy and Privacy Policy.
Your basket
These Peanut Cake Tubes are made to our own unique recipe, making them a great source of essential fats and calories for your garden birds and the best quality energy-rich fat cakes you can buy!
Our Peanut Cakes are one of the highest calorie foods that we produce and are a phenomenal success with garden birds. Formulated from animal and vegetable fats and bound with peanut flour they have proved irresistible to a wide range of species.
These cakes can be fed either from a hanging or pole-mounted feeder, or chopped up on a table. They can also be chopped into small pieces (1cm cubes) and scattered around the edge of your feeding area to give smaller and more timid species (such as Dunnocks, Wrens and Blackbirds) a chance to enjoy them.
This peanut cake tube has added mealworms for extra protein making this variety a favourite with Robins and other insect eating species.
| Sku | 100440120 |
|---|---|
| Brand | CJ Wildlife |
| Width | 90 mm |
| Height | 184 mm |
| Length | 90 mm |
| Weight | 1 kg |
| Calories (per 100g) | 698 |
| Key Ingredients | Peanut Flour, Beef Tallow, Dried Mealworms |
| Analytic ingredients | Moisture 2.84%, Crude Protein 15.62%, Crude Fat 64.02%, Crude Fibre 1.2%, Crude Ash 1.36%, Carbohydrates 14.74% |
| Suitable for | Dedicated feeder, Ready to Hang |
| Suitable Wildlife | Bird |
| Cookiename | Type | Expires | Description |
|---|