BIRDS LOVE SEEDS...
WE LOVE COOKIES
We use cookies to make your visit to our website as smooth as possible. From remembering your preferences to showing you the right nest box.
Necessary cookies and privacy-friendly analytical cookies help us ensure that the CJ Wildlife webshop works reliably, securely and quickly, and allow us to measure its quality. These cookies are always enabled. If you choose Accept all, we will also use analytical, marketing and personalisation cookies. In doing so, we process personal data, such as your IP address/cookie ID and your click and browsing behaviour, and we may share this data with selected 10 partners (see partner list). You can change your consent at any time in our Cookie Policy, which you can also access via the ‘Cookies’ link at the bottom of the page. More information: Cookie Policy and Privacy Policy.
Your basket
Ultimate Fat Balls from CJ Wildlife are packed with calories and contain only the best quality ingredients making them an energy treat that your birds will love. Our Ultimate Fat Balls offer numerous benefits: they are of extremely high quality, containing a high fat content with no added lime, and include premium ingredients such as black sunflower seeds, chopped peanuts, cereals, seeds, and oils.
Their unique composition keeps them soft even in extreme cold, while being suitable for summer use as well. The high fat content also makes them water-repellent. Additionally, they are net-free, making them safer for birds and wildlife and more environmentally friendly.
To attract a variety of birds, we recommend using one of our specially designed bespoke fat ball feeders, though these fat balls can also be easily placed on a bird table.
By purchasing this product, you will be supporting the essential work carried out by the National Trust to care for historic places, countryside and coastline, and the wildlife that lives there. A minimum of £60,000 per year will be given to the National Trust through sales of their range of products.
| Sku | 102760121 |
|---|---|
| Brand | National Trust |
| Width | 250 mm |
| Height | 120 mm |
| Length | 50 mm |
| Weight | 0.48 kg |
| Calories (per 100g) | 480 |
| Key Ingredients | Beef Tallow, Wheat, Black Sunflower Seeds, Peanuts |
| Analytic ingredients | Crude Protein 14.5%, Crude Fat 39.5%, Crude Fibre 9%, Crude Ash 2%, Carbohydrates 27% |
| Suitable for | Bird Tables, Dedicated feeder |
| Suitable Wildlife | Bird |
| Cookiename | Type | Expires | Description |
|---|