BIRDS LOVE SEEDS...
WE LOVE COOKIES
We use cookies to make your visit to our website as smooth as possible. From remembering your preferences to showing you the right nest box.
Necessary cookies and privacy-friendly analytical cookies help us ensure that the CJ Wildlife webshop works reliably, securely and quickly, and allow us to measure its quality. These cookies are always enabled. If you choose Accept all, we will also use analytical, marketing and personalisation cookies. In doing so, we process personal data, such as your IP address/cookie ID and your click and browsing behaviour, and we may share this data with selected 10 partners (see partner list). You can change your consent at any time in our Cookie Policy, which you can also access via the ‘Cookies’ link at the bottom of the page. More information: Cookie Policy and Privacy Policy.
Your basket
We recommend using aluminium nails to hang due to the weight of the nest box and to limit any damage caused to trees.
This 32mm hole nest box will be used by Great Tits, Pied Flycatchers, Tree Sparrows and House Sparrows.
For information on how to site and care for your nest box, click here.
Nest box weight approx. 5kg
| Sku | 906900119 |
|---|---|
| Brand | CJ Wildlife |
| Width | 256 mm |
| Height | 300 mm |
| Length | 241 mm |
| Weight | 5.396 kg |
| Suitable Wildlife | Bird |
| Suitable for | Great Tit, House Sparrow, Nuthatch, Pied Flycatcher |
| Colour | Brown |
| Material | Wood (FSC® 100%), Woodstone |
| Hole Size | 32mm |
| Cookiename | Type | Expires | Description |
|---|