BIRDS LOVE SEEDS...
WE LOVE COOKIES
We use cookies to make your visit to our website as smooth as possible. From remembering your preferences to showing you the right nest box.
Necessary cookies and privacy-friendly analytical cookies help us ensure that the CJ Wildlife webshop works reliably, securely and quickly, and allow us to measure its quality. These cookies are always enabled. If you choose Accept all, we will also use analytical, marketing and personalisation cookies. In doing so, we process personal data, such as your IP address/cookie ID and your click and browsing behaviour, and we may share this data with selected 10 partners (see partner list). You can change your consent at any time in our Cookie Policy, which you can also access via the ‘Cookies’ link at the bottom of the page. More information: Cookie Policy and Privacy Policy.
Your basket
Metal bird feeders are tough, long-lasting and offer excellent protection from squirrel and big bird damage. Using the simple but highly effective perching rings, birds can feed in their natural feeding position - facing forward. Sleek and stylish, these bird feeders are available in a contemporary graphite-grey finish.
Guardians are also available for the Adventurer Bird Feeders.
Heights shown include fully extended handle.
Please ensure there is always enough food in the feeder, so that birds do not try to enter the opening to reach the last bits of food.
| Sku | 330210119 |
|---|---|
| Brand | CJ Wildlife |
| Width | 143 mm |
| Height | 240 mm |
| Length | 143 mm |
| Weight | 0.515 kg |
| Suitable Wildlife | Bird |
| Suitable for | House Sparrow, Great Tit, Blue Tit, Robin, Chaffinch, Greenfinch, Starling, Tree Sparrow, Coal Tit, Crested Tit, Goldfinch, Siskin, Long-tailed Tit, Nuthatch |
| Colour | Graphite-Grey |
| Material | Metal |
| Cookiename | Type | Expires | Description |
|---|