BIRDS LOVE SEEDS...
WE LOVE COOKIES
We use cookies to make your visit to our website as smooth as possible. From remembering your preferences to showing you the right nest box.
Necessary cookies and privacy-friendly analytical cookies help us ensure that the CJ Wildlife webshop works reliably, securely and quickly, and allow us to measure its quality. These cookies are always enabled. If you choose Accept all, we will also use analytical, marketing and personalisation cookies. In doing so, we process personal data, such as your IP address/cookie ID and your click and browsing behaviour, and we may share this data with selected 10 partners (see partner list). You can change your consent at any time in our Cookie Policy, which you can also access via the ‘Cookies’ link at the bottom of the page. More information: Cookie Policy and Privacy Policy.
Your basket
This is a cost effective, simple feeder suitable for use with CJ Wildlife Peanut Cake/Suet Squares. It is made from mild steel with a rust-resistant powder coating.
CJ Wildlife Peanut Cake Squares are a great source of essential fats and calories for your garden birds. Our Peanut Cakes are one of the highest calorie foods that we produce and are a phenomenal success with garden birds. Formulated from animal and vegetable fats and bound with peanut flour they have proved irresistible to a wide range of species.
Please note: Peanut cake not included and designs may vary.
| Sku | 350520121 |
|---|---|
| Brand | National Trust |
| Width | 150 mm |
| Height | 135 mm |
| Length | 45 mm |
| Weight | 0.14 kg |
| Suitable Wildlife | Bird |
| Suitable for | Blue Tit, Great Tit, Coal Tit, Marsh Tit, Willow Tit, Long-tailed Tit, Chaffinch, House Sparrow, Robin, Wren, Blackbird, Nuthatch, Treecreeper, Starling, Great Spotted Woodpecker |
| Colour | Green |
| Material | Mild Steel, Metal |
| Cookiename | Type | Expires | Description |
|---|