BIRDS LOVE SEEDS...
WE LOVE COOKIES
We use cookies to make your visit to our website as smooth as possible. From remembering your preferences to showing you the right nest box.
Necessary cookies and privacy-friendly analytical cookies help us ensure that the CJ Wildlife webshop works reliably, securely and quickly, and allow us to measure its quality. These cookies are always enabled. If you choose Accept all, we will also use analytical, marketing and personalisation cookies. In doing so, we process personal data, such as your IP address/cookie ID and your click and browsing behaviour, and we may share this data with selected (10) partners (see partner list). You can change your consent at any time in our Cookie Policy, which you can also access via the ‘Cookies’ link at the bottom of the page. More information: Cookie Policy and Privacy Policy.
🪻 Peak Season Deals: Up to £15 off your order!
Your basket
Our Peanut Cakes are one of the highest-calorie foods we offer and are a firm favourite among garden birds. Made from a nourishing blend of animal and vegetable fats and bound with peanut flour, they’re an irresistible energy boost for a wide variety of species.
Loved by tits, finches, woodpeckers, Nuthatches, Treecreepers, Goldcrests and Robins, these versatile cakes can be offered in a hanging or pole-mounted feeder, placed on a feeding table, or chopped into small 1cm cubes and scattered around the garden. This last method is ideal for attracting smaller or more timid ground-feeding birds such as Dunnocks, Wrens and Blackbirds.
This National Trust Peanut Cake Square includes added mealworms for an extra protein hit, a real treat for Robins and other insect-eating birds.
By purchasing this product, you will be supporting the essential work carried out by the National Trust to care for historic places, countryside and coastline, and the wildlife that lives there. A minimum of £60,000 per year will be given to the National Trust through sales of their range of products.
| Sku | 100030121 |
|---|---|
| Brand | National Trust |
| Width | 100 mm |
| Height | 100 mm |
| Length | 30 mm |
| Weight | 0.3 kg |
| Calories (per 100g) | 698 |
| Key Ingredients | Peanut Flour, Beef Tallow, Dried Mealworms |
| Analytic ingredients | Moisture 2.84%, Crude Protein 15.62%, Crude Fat 64.02%, Crude Fibre 1.2%, Crude Ash 1.36%, Carbohydrates 14.74% |
| Suitable for | Bird Tables, Dedicated feeder |
| Suitable Wildlife | Bird |
| Cookiename | Type | Expires | Description |
|---|