BIRDS LOVE SEEDS...
WE LOVE COOKIES
We use cookies to make your visit to our website as smooth as possible. From remembering your preferences to showing you the right nest box.
Necessary cookies and privacy-friendly analytical cookies help us ensure that the CJ Wildlife webshop works reliably, securely and quickly, and allow us to measure its quality. These cookies are always enabled. If you choose Accept all, we will also use analytical, marketing and personalisation cookies. In doing so, we process personal data, such as your IP address/cookie ID and your click and browsing behaviour, and we may share this data with selected 10 partners (see partner list). You can change your consent at any time in our Cookie Policy, which you can also access via the ‘Cookies’ link at the bottom of the page. More information: Cookie Policy and Privacy Policy.
Your basket
Rich in essential oils and healthy fats, these suet cakes provide a vital source of natural energy for garden birds. Perfect for year-round feeding, they help support wild birds through every season.
Serve from a dedicated suet feeder or chop into smaller pieces to place on a bird table, an easy and nutritious way to attract a variety of feathered visitors to your garden.
| Sku | 101200119 |
|---|---|
| Brand | CJ Wildlife |
| Width | 105 mm |
| Height | 150 mm |
| Length | 30 mm |
| Weight | 0.31 kg |
| Calories (per 100g) | 685 |
| Key Ingredients | Mixed Seeds, Peanuts, Vegetable Oil |
| Analytic ingredients | Crude Protein 19.2%, Crude Fat 63.5%, Crude Fibre 1.9%, Crude Ash 1.6% |
| Suitable for | Bird Tables, Dedicated feeder |
| Suitable Wildlife | Bird |
| Cookiename | Type | Expires | Description |
|---|