BIRDS LOVE SEEDS...
WE LOVE COOKIES
We use cookies to make your visit to our website as smooth as possible. From remembering your preferences to showing you the right nest box.
Necessary cookies and privacy-friendly analytical cookies help us ensure that the CJ Wildlife webshop works reliably, securely and quickly, and allow us to measure its quality. These cookies are always enabled. If you choose Accept all, we will also use analytical, marketing and personalisation cookies. In doing so, we process personal data, such as your IP address/cookie ID and your click and browsing behaviour, and we may share this data with selected 10 partners (see partner list). You can change your consent at any time in our Cookie Policy, which you can also access via the ‘Cookies’ link at the bottom of the page. More information: Cookie Policy and Privacy Policy.
Your basket
This attractively designed wooden peanut cake feeder allows you to feed two lots of CJ Wildlife Peanut Cake Squares at a time.
CJ Wildlife Peanut Cake Squares are a great source of essential fats and calories for your garden birds. Our Peanut Cakes are one of the highest calorie foods that we produce and are a phenomenal success with garden birds.
Please note: Peanut Cake Squares are not included.
| Sku | 350540119 |
|---|---|
| Brand | CJ Wildlife |
| Width | 180 mm |
| Height | 195 mm |
| Length | 183 mm |
| Weight | 0.88 kg |
| Suitable Wildlife | Bird |
| Suitable for | House Sparrow, Blackbird, Great Tit, Blue Tit, Robin, Wren, Chaffinch, Great Spotted Woodpecker, Starling, Nuthatch, Treecreeper, Coal Tit, Long-tailed Tit, Willow Tit, Marsh Tit, Crested Tit, Tree Sparrow, Greenfinch, Goldfinch |
| Colour | Brown |
| Material | Wood (FSC® 100%), Metal |
| Cookiename | Type | Expires | Description |
|---|