BIRDS LOVE SEEDS...
WE LOVE COOKIES
We use cookies to make your visit to our website as smooth as possible. From remembering your preferences to showing you the right nest box.
Necessary cookies and privacy-friendly analytical cookies help us ensure that the CJ Wildlife webshop works reliably, securely and quickly, and allow us to measure its quality. These cookies are always enabled. If you choose Accept all, we will also use analytical, marketing and personalisation cookies. In doing so, we process personal data, such as your IP address/cookie ID and your click and browsing behaviour, and we may share this data with selected 10 partners (see partner list). You can change your consent at any time in our Cookie Policy, which you can also access via the ‘Cookies’ link at the bottom of the page. More information: Cookie Policy and Privacy Policy.
Your basket
Invite more birds into your garden with this easy-to-use, well-designed nest box. Made from responsibly sourced wood, it features drainage holes to keep the interior clean and dry, and side-opening panels so you can easily give it a tidy at the end of the season.
The 32mm entrance hole makes it perfect for much-loved garden visitors like tits and sparrows, giving them a safe and comfortable place to raise their young.
Combining thoughtful design with great everyday practicality, this nest box makes it easy for you to welcome more wildlife into your outdoor space.
| Sku | 901850145 |
|---|---|
| Brand | Gifts4Nature |
| Width | 140 mm |
| Height | 220 mm |
| Length | 120 mm |
| Weight | 0.33 kg |
| Suitable Wildlife | Bird |
| Suitable for | Great Tit, House Sparrow, Nuthatch, Pied Flycatcher |
| Colour | Grey, Black |
| Material | Wood (FSC® 100%) |
| Hole Size | 32mm |
| Cookiename | Type | Expires | Description |
|---|