BIRDS LOVE SEEDS...
WE LOVE COOKIES
We use cookies to make your visit to our website as smooth as possible. From remembering your preferences to showing you the right nest box.
Necessary cookies and privacy-friendly analytical cookies help us ensure that the CJ Wildlife webshop works reliably, securely and quickly, and allow us to measure its quality. These cookies are always enabled. If you choose Accept all, we will also use analytical, marketing and personalisation cookies. In doing so, we process personal data, such as your IP address/cookie ID and your click and browsing behaviour, and we may share this data with selected 10 partners (see partner list). You can change your consent at any time in our Cookie Policy, which you can also access via the ‘Cookies’ link at the bottom of the page. More information: Cookie Policy and Privacy Policy.
Your basket
Woodpeckers will sometimes access a different nest box by enlarging the entrance hole to make it suitable. This specialist Woodpecker nest box offers them the opportunity to excavate their own entrance hole and create their own home. It should be sited at a height of 2-3 metres and to encourage them you can also line the box with a layer of forest soil or peat.
The nest box is supplied with a small drilled hole to encourage the Woodpeckers to expand this as they would in the wild. The Woodpeckers will then enlarge the hole to a size that is suitable to them.
The hollowed out birch log blends in naturally with your garden environment. The box can be cleaned easily by simply unscrewing the roof.
Please note that because this is a natural product, dimensions may vary. Take a look at our other Birch Log Nest Boxes.
| Sku | 935320120 |
|---|---|
| Brand | CJ Wildlife |
| Width | 274 mm |
| Height | 576 mm |
| Length | 211 mm |
| Weight | 5.805 kg |
| Suitable Wildlife | Bird |
| Suitable for | Great Spotted Woodpecker, Green Woodpecker |
| Colour | Various/multi, Brown |
| Material | Wood (FSC® 100%), Birch |
| Cookiename | Type | Expires | Description |
|---|