BIRDS LOVE SEEDS...
WE LOVE COOKIES
We use cookies to make your visit to our website as smooth as possible. From remembering your preferences to showing you the right nest box.
Necessary cookies and privacy-friendly analytical cookies help us ensure that the CJ Wildlife webshop works reliably, securely and quickly, and allow us to measure its quality. These cookies are always enabled. If you choose Accept all, we will also use analytical, marketing and personalisation cookies. In doing so, we process personal data, such as your IP address/cookie ID and your click and browsing behaviour, and we may share this data with selected 10 partners (see partner list). You can change your consent at any time in our Cookie Policy, which you can also access via the ‘Cookies’ link at the bottom of the page. More information: Cookie Policy and Privacy Policy.
Your basket
This charming National Trust Nest Box features a 32mm entrance hole, making it ideal for Great Tits, Nuthatches, Tree Sparrows and similar-sized garden birds. Expertly designed to reflect natural nesting spaces, it helps counter habitat loss by providing a safe place for birds to raise their young.
Each nest box is crafted from a genuine birch log, with its own unique grain and shape. The rain-shedding roof, solid walls and natural insulation make it a practical and wildlife-friendly addition to any garden.
Ideal placement: Fix to a tree trunk or sheltered wall 2–4 metres high, away from strong sunlight and prevailing winds. Face north or northeast for best results.
Key features:
By purchasing this product, you will be supporting the essential work carried out by the National Trust to care for historic places, countryside and coastline, and the wildlife that lives there. A minimum of £60,000 per year will be given to the National Trust through sales of their range of products.
| Sku | 905120121 |
|---|---|
| Brand | National Trust |
| Width | 181 mm |
| Height | 300 mm |
| Length | 235 mm |
| Weight | 1.37 kg |
| Suitable Wildlife | Bird |
| Suitable for | Great Tit, House Sparrow, Nuthatch, Pied Flycatcher |
| Material | Wood, Wood (FSC® 100%) |
| Hole Size | 32mm |
| Cookiename | Type | Expires | Description |
|---|