BIRDS LOVE SEEDS...
WE LOVE COOKIES
We use cookies to make your visit to our website as smooth as possible. From remembering your preferences to showing you the right nest box.
Necessary cookies and privacy-friendly analytical cookies help us ensure that the CJ Wildlife webshop works reliably, securely and quickly, and allow us to measure its quality. These cookies are always enabled. If you choose Accept all, we will also use analytical, marketing and personalisation cookies. In doing so, we process personal data, such as your IP address/cookie ID and your click and browsing behaviour, and we may share this data with selected 10 partners (see partner list). You can change your consent at any time in our Cookie Policy, which you can also access via the ‘Cookies’ link at the bottom of the page. More information: Cookie Policy and Privacy Policy.
Your basket
Each of the nest sections slide out of the plywood mounting board to allow for easy cleaning, or inspection of the nest contents by licensed surveyors. When in situ the nests are held securely in position with metal hooks.
The nests themselves are constructed from a mix of wood and concrete providing protection from predators and extreme weather. In research, the white mounting board was found to be the best colour for attracting House Martins. Supplied with fastenings for easy installation.
| Sku | 901160119 |
|---|---|
| Brand | CJ Wildlife |
| Width | 165 mm |
| Height | 383 mm |
| Length | 114 mm |
| Weight | 1.9 kg |
| Suitable Wildlife | Bird |
| Suitable for | House Martin |
| Colour | Grey, White |
| Material | Wood (FSC® 100%), Woodstone |
| Cookiename | Type | Expires | Description |
|---|