BIRDS LOVE SEEDS...
WE LOVE COOKIES
We use cookies to make your visit to our website as smooth as possible. From remembering your preferences to showing you the right nest box.
Necessary cookies and privacy-friendly analytical cookies help us ensure that the CJ Wildlife webshop works reliably, securely and quickly, and allow us to measure its quality. These cookies are always enabled. If you choose Accept all, we will also use analytical, marketing and personalisation cookies. In doing so, we process personal data, such as your IP address/cookie ID and your click and browsing behaviour, and we may share this data with selected 10 partners (see partner list). You can change your consent at any time in our Cookie Policy, which you can also access via the ‘Cookies’ link at the bottom of the page. More information: Cookie Policy and Privacy Policy.
Your basket
Our WoodStone® range of nest boxes have been designed and developed as part of our professional Vivara Pro range. Every WoodStone® nest box from CJ Wildlife is guaranteed for 10 years.
Constructed from a mix of concrete and wood fibres, WoodStone® nest boxes safeguard against attacks from predators including woodpeckers, cats and squirrels.
These nests have been developed specifically for House Martins and research has shown that the white coloured back panel helps to attract these agile birds.
Fixings are included, making the nests simple to hang under the eaves of your house or outbuildings.
Approx. weight: 3.5kg
| Sku | 900700119 |
|---|---|
| Brand | CJ Wildlife |
| Width | 126 mm |
| Height | 384 mm |
| Length | 160 mm |
| Weight | 2.869 kg |
| Suitable Wildlife | Bird |
| Suitable for | House Martin |
| Colour | Grey |
| Material | Wood (FSC® 100%), Woodstone |
| Cookiename | Type | Expires | Description |
|---|