BIRDS LOVE SEEDS...
WE LOVE COOKIES
We use cookies to make your visit to our website as smooth as possible. From remembering your preferences to showing you the right nest box.
Necessary cookies and privacy-friendly analytical cookies help us ensure that the CJ Wildlife webshop works reliably, securely and quickly, and allow us to measure its quality. These cookies are always enabled. If you choose Accept all, we will also use analytical, marketing and personalisation cookies. In doing so, we process personal data, such as your IP address/cookie ID and your click and browsing behaviour, and we may share this data with selected (10) partners (see partner list). You can change your consent at any time in our Cookie Policy, which you can also access via the ‘Cookies’ link at the bottom of the page. More information: Cookie Policy and Privacy Policy.
Your basket
Our WoodStone® range of nest boxes have been designed and developed as part of our professional Vivara Pro range. Unlike a traditional wooden nest box, this box will not rot away or deteriorate. Every WoodStone® nest box from CJ Wildlife is guaranteed for 10 years.
Constructed from a mix of concrete and wood fibres, WoodStone® nest boxes safeguard against attacks from predators including woodpeckers, cats and squirrels.
Swift numbers are declining severely, in part because of the loss of nest sites. By putting up nest boxes you can make a long term contribution to the species’ conservation. Once established they are very site faithful and make delightful but unobtrusive summer guests.
There is an opening at the back of the box for easy cleaning or inspection.
Swifts use the eaves of our homes as a replacement for the rock faces and cliffs in which they would naturally nest. Nest boxes should be placed near the eaves at least 5 metres high in a spot that is sheltered from direct sunlight and has a clear flightpath.
Approx. weight: 7.5 kg
| Sku | 906170120 |
|---|---|
| Brand | CJ Wildlife |
| Width | 380 mm |
| Height | 240 mm |
| Length | 255 mm |
| Weight | 7.5 kg |
| Suitable Wildlife | Bird |
| Suitable for | Swift |
| Colour | Grey |
| Material | Wood (FSC® 100%), Woodstone |
| Cookiename | Type | Expires | Description |
|---|