BIRDS LOVE SEEDS...
WE LOVE COOKIES
We use cookies to make your visit to our website as smooth as possible. From remembering your preferences to showing you the right nest box.
Necessary cookies and privacy-friendly analytical cookies help us ensure that the CJ Wildlife webshop works reliably, securely and quickly, and allow us to measure its quality. These cookies are always enabled. If you choose Accept all, we will also use analytical, marketing and personalisation cookies. In doing so, we process personal data, such as your IP address/cookie ID and your click and browsing behaviour, and we may share this data with selected 10 partners (see partner list). You can change your consent at any time in our Cookie Policy, which you can also access via the ‘Cookies’ link at the bottom of the page. More information: Cookie Policy and Privacy Policy.
Your basket
Enter your email address to be notified:
This metal fat ball feeder is designed to securely hold 4 of our fat balls. Due to the powder coated material, this fat ball feeder is weather-resistant.
Fat balls are a popular, affordable favourite with a wide range of species. We do not wrap our fat balls in netting as this can be hazardous to garden birds.
| Sku | 351430120 |
|---|---|
| Brand | CJ Wildlife |
| Width | 120 mm |
| Height | 250 mm |
| Length | 120 mm |
| Weight | 0.204 kg |
| Suitable Wildlife | Bird |
| Suitable for | Blue Tit, Great Tit, Crested Tit, Long-tailed Tit, House Sparrow, Tree Sparrow, Robin, Chaffinch, Great Spotted Woodpecker, Greenfinch, Starling, Nuthatch |
| Colour | Silver, Black |
| Material | Powder-Coated Metal |
| Cookiename | Type | Expires | Description |
|---|