BIRDS LOVE SEEDS...
WE LOVE COOKIES
We use cookies to make your visit to our website as smooth as possible. From remembering your preferences to showing you the right nest box.
Necessary cookies and privacy-friendly analytical cookies help us ensure that the CJ Wildlife webshop works reliably, securely and quickly, and allow us to measure its quality. These cookies are always enabled. If you choose Accept all, we will also use analytical, marketing and personalisation cookies. In doing so, we process personal data, such as your IP address/cookie ID and your click and browsing behaviour, and we may share this data with selected 10 partners (see partner list). You can change your consent at any time in our Cookie Policy, which you can also access via the ‘Cookies’ link at the bottom of the page. More information: Cookie Policy and Privacy Policy.
Your basket
The Aura Protection feeder is a feeder designed to feed smaller birds fat balls. The cage surrounding ensures only small birds can fit through and get access to the delicious food.
This feeder is of high quality and is completely in line with our popular Apollo and Aura range, it is also easy to disassemble for easy and thorough cleaning. Simply unscrew the suspension system at the top of the feeder to release the fat ball holder. No tools are required!
The metal feeder is finished in a powder coating so that it remains durable and can be used for a long time.
Hang this beautiful feeder on a tree or feeding pole system and enjoy all the small birds which come and investigate! If you’d also like to feed larger birds, then create a feeding area without protective cages on the other side of your garden, this ensures the smaller birds have a safe and accessible feeding area and are not at risk of being scared away.
| Sku | 350030119 |
|---|---|
| Brand | CJ Wildlife |
| Width | 272 mm |
| Height | 346 mm |
| Length | 262 mm |
| Weight | 1.672 kg |
| Suitable Wildlife | Bird |
| Colour | Black, Silver, Various/multi |
| Material | Metal, Plastic |
| Cookiename | Type | Expires | Description |
|---|