BIRDS LOVE SEEDS...
WE LOVE COOKIES
We use cookies to make your visit to our website as smooth as possible. From remembering your preferences to showing you the right nest box.
Necessary cookies and privacy-friendly analytical cookies help us ensure that the CJ Wildlife webshop works reliably, securely and quickly, and allow us to measure its quality. These cookies are always enabled. If you choose Accept all, we will also use analytical, marketing and personalisation cookies. In doing so, we process personal data, such as your IP address/cookie ID and your click and browsing behaviour, and we may share this data with selected 10 partners (see partner list). You can change your consent at any time in our Cookie Policy, which you can also access via the ‘Cookies’ link at the bottom of the page. More information: Cookie Policy and Privacy Policy.
Your basket
This lovely hanging bird feeder is created using sustainably sourced wood, so it is both beautiful and sustainable. The Lifford Peanut Butter Feeder has been designed to hold not one but two jars of peanut butter and it is easy to fill by simply removing the lid of a peanut butter jar and placing it into the feeder.
Finished with a stylish green roof and a sturdy rope, you can easily hang this from a tree or a pole and it looks natural in any garden.
| Sku | 932010119 |
|---|---|
| Brand | CJ Wildlife |
| Width | 280 mm |
| Height | 190 mm |
| Length | 210 mm |
| Weight | 1 kg |
| Suitable Wildlife | Bird |
| Suitable for | Blue Tit, Great Tit, Coal Tit, Crested Tit, Long-tailed Tit, House Sparrow, Tree Sparrow, Robin, Chaffinch, Greenfinch, Starling |
| Colour | Green, Various/multi |
| Material | Wood (FSC® 100%) |
| Cookiename | Type | Expires | Description |
|---|