BIRDS LOVE SEEDS...
WE LOVE COOKIES
We use cookies to make your visit to our website as smooth as possible. From remembering your preferences to showing you the right nest box.
Necessary cookies and privacy-friendly analytical cookies help us ensure that the CJ Wildlife webshop works reliably, securely and quickly, and allow us to measure its quality. These cookies are always enabled. If you choose Accept all, we will also use analytical, marketing and personalisation cookies. In doing so, we process personal data, such as your IP address/cookie ID and your click and browsing behaviour, and we may share this data with selected 10 partners (see partner list). You can change your consent at any time in our Cookie Policy, which you can also access via the ‘Cookies’ link at the bottom of the page. More information: Cookie Policy and Privacy Policy.
Your basket
Packed with nutritious nuts and seeds, these fat balls will be enjoyed by a variety of wild birds. We recommend pairing the fat balls with the EasyFlip Fat Ball Feeder. Simply add the fat balls to the feeder, click the lid back on, find the best spot to hang it in your garden and wait to see which birds stop by!
These Ultimate Fat Balls are part of our award-winning* kids wildlife range with the National Trust. By purchasing this product, you are encouraging kids to develop a lifelong connection with nature in their own garden. You and they will also be supporting the essential work conducted by the National Trust to care for historic places, countryside and coastline, and the wildlife that lives there. The National Trust will receive a minimum of £60,000 per year through sales of this range.
* The National Trust Kids Wildlife Range was the winning new product entry in the Pet, Aquatics & Wild Bird Care category at the Garden Industry Manufacturer’s Awards 2023
e 6x 80g
| Sku | 109650121 |
|---|---|
| Brand | National Trust |
| Width | 250 mm |
| Height | 120 mm |
| Length | 50 mm |
| Weight | 0.48 kg |
| Calories (per 100g) | 480 |
| Key Ingredients | Nuts, Cereals, Seeds, Fats & Oils |
| Analytic ingredients | Crude Protein 14.5%, Crude Fat 39.5%, Crude Fibre 9%, Crude Ash 2%, Carbohydrates 27% |
| Suitable for | Bird Tables, Dedicated feeder |
| Suitable Wildlife | Bird |
| Cookiename | Type | Expires | Description |
|---|