BIRDS LOVE SEEDS...
WE LOVE COOKIES
We use cookies to make your visit to our website as smooth as possible. From remembering your preferences to showing you the right nest box.
Necessary cookies and privacy-friendly analytical cookies help us ensure that the CJ Wildlife webshop works reliably, securely and quickly, and allow us to measure its quality. These cookies are always enabled. If you choose Accept all, we will also use analytical, marketing and personalisation cookies. In doing so, we process personal data, such as your IP address/cookie ID and your click and browsing behaviour, and we may share this data with selected 10 partners (see partner list). You can change your consent at any time in our Cookie Policy, which you can also access via the ‘Cookies’ link at the bottom of the page. More information: Cookie Policy and Privacy Policy.
Your basket
The Sydney Feeder will be a great addition to any garden or patio, it has been beautifully designed to hold one peanut cake square.
Our Peanut Cake Tubes and Squares are made to our own unique recipes to give your garden birds a delicious, high energy treat available in a variety of flavours. Although traditionally used in winter, fat and suet products offer a useful addition to your birds' diet during other critical times such as breeding, moulting and pre-migration.
The feeder is made using powder coated metal, which is weather resistant and durable.
Also available in red.
| Sku | 351360120 |
|---|---|
| Brand | CJ Wildlife |
| Width | 173 mm |
| Height | 155 mm |
| Length | 75 mm |
| Weight | 0.27 kg |
| Suitable Wildlife | Bird |
| Suitable for | Blue Tit, Great Tit, Crested Tit, Long-tailed Tit, House Sparrow, Tree Sparrow, Robin, Chaffinch, Great Spotted Woodpecker, Greenfinch, Starling, Nuthatch |
| Colour | Black |
| Material | Powder-Coated Metal |
| Cookiename | Type | Expires | Description |
|---|