BIRDS LOVE SEEDS...
WE LOVE COOKIES
We use cookies to make your visit to our website as smooth as possible. From remembering your preferences to showing you the right nest box.
Necessary cookies and privacy-friendly analytical cookies help us ensure that the CJ Wildlife webshop works reliably, securely and quickly, and allow us to measure its quality. These cookies are always enabled. If you choose Accept all, we will also use analytical, marketing and personalisation cookies. In doing so, we process personal data, such as your IP address/cookie ID and your click and browsing behaviour, and we may share this data with selected (10) partners (see partner list). You can change your consent at any time in our Cookie Policy, which you can also access via the ‘Cookies’ link at the bottom of the page. More information: Cookie Policy and Privacy Policy.
🪻 Peak Season Deals: Up to £15 off your order!
Your basket
This timber dormouse nesting box has an entrance hole facing the tree trunk, with two bars across the back to keep the box away from the tree and allow easy access.
The box should be sited about 1.5 metres from the ground.
Hole size: 30mm
Please note: Dormice are endangered and therefore have legal protection. They really need our help but must not be handled unless you have a licence to do so.
| Sku | 910040120 |
|---|---|
| Brand | CJ Wildlife |
| Width | 188 mm |
| Height | 177 mm |
| Length | 154 mm |
| Weight | 2.651 kg |
| Colour | Brown |
| Material | Wood (FSC® 100%) |
| Cookiename | Type | Expires | Description |
|---|