BIRDS LOVE SEEDS...
WE LOVE COOKIES
We use cookies to make your visit to our website as smooth as possible. From remembering your preferences to showing you the right nest box.
Necessary cookies and privacy-friendly analytical cookies help us ensure that the CJ Wildlife webshop works reliably, securely and quickly, and allow us to measure its quality. These cookies are always enabled. If you choose Accept all, we will also use analytical, marketing and personalisation cookies. In doing so, we process personal data, such as your IP address/cookie ID and your click and browsing behaviour, and we may share this data with selected 10 partners (see partner list). You can change your consent at any time in our Cookie Policy, which you can also access via the ‘Cookies’ link at the bottom of the page. More information: Cookie Policy and Privacy Policy.
Your basket
There is a shortage of natural nesting sites, which is thought to be one of the major factors behind the decline of some of our once most-common birds. By putting up nest boxes, such as this, which replicates a bird's natural nesting preferences, you can encourage them to breed near your home.
Different species prefer different nest boxes and our range has been designed by our team of ornithologists to optimum dimensions for the species concerned. Look out for regular visitors to your garden and choose a box which best suits their needs. You can check this using our hole size guide.
This nest box, made from wood with a green roof, would be ideal in any garden. Take a look at our other Wooden Nest Boxes.
This open nest box will be used by Robins and Wrens (if well hidden), Spotted Flycatchers, Pied and Grey Wagtails, Song Thrushes and Blackbirds.
Please note: designs may vary.
| Sku | 905100119 |
|---|---|
| Brand | CJ Wildlife |
| Width | 447 mm |
| Height | 218 mm |
| Length | 245 mm |
| Weight | 1.397 kg |
| Suitable Wildlife | Bird |
| Suitable for | Robin, Wren, Blackbird, Song Thrush, European spotted flycatcher |
| Colour | Green, Brown |
| Material | Wood (FSC® 100%) |
| Cookiename | Type | Expires | Description |
|---|